ULAŞTIRMA

Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası 30.yaşını kutluyor

İlk kamyonunu 1986 yılında banttan indiren ve bugüne kadar toplam 232.256 adet kamyon ve çekici üreten Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, bu yılın Eylül ayının sonunda 100.000’inci çekicisini üreterek teslim etti.

1986-aksaray-kamyon-fabrikasi-1
YIL 1986: Aksaray Kamyon Fabrikası

İç Anadolu Bölgesi’nde Türkiye ekonomisine üretim ve istihdam alanlarında önemli katkılarda bulunan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası 30. yılını kutluyor.

YIL 2016: Aksaray Kamyon Fabrikası
YIL 2016: Aksaray Kamyon Fabrikası
YIL 1986 FABRİKA AÇILIŞI: Fabrika, Rahmetli Turgut Özal Tarafından Açılmıştı
YIL 1986 FABRİKA AÇILIŞI:
Fabrika, Rahmetli Turgut Özal Tarafından Açılmıştı

30’uncu yılda üretimi ikiye katlayacak dev adım
1967 yılında Otomarsan A.Ş. olarak İstanbul’da kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası ile Türkiye kamyon pazarındaki başarılarını sürdürüyor. 1986 yılında 46,9 milyon Avro yatırımla ve yıllık 3.600 adetlik üretim kapasitesiyle faaliyete başlayan Aksaray Kamyon Fabrikası, aradan geçen yıllarda üretimini istikrarlı şekilde artırarak pek çok başarıya imza attı. Şirket, 2015 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 19.688 adetlik üretim ile kendi rekorunu kırdı. Fabrikaya 2016 yılına kadar yapılan 355 milyon Avro yatırıma ilave olarak, 30’uncu yılında 113 milyon Avro’luk yeni bir kapasite artırma programı daha başlatıldı. Yeni yatırımla birlikte 2018 sonuna kadar üretim kapasitesini ikiye katlayacak olan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası çalışan sayısını da 1.800’den 3.000’e yükseltmeyi planlıyor.
montaj-hatti-2016Türkiye’den 70’in üzerinde ülkeye ihracat
Mercedes-Benz kamyon ve çekicilerinin üretildiği Aksaray Kamyon Fabrikası, 30 yıla pek çok ilki, başarıyı, rekoru ve ödülü sığdırdı. Bugüne kadar toplam 232.256 adet kamyon ve çekici üreten fabrika, 2001 yılında ihracata başladı. Aksaray Kamyon Fabrikası, Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar 70’in üzerinde ülkeye yaklaşık 37.252 kamyon ihraç etti. Fabrika 2016 yılında Fransa, İspanya, Almanya, Polonya ve İtalya başta olmak üzere 33 ülkeye ihracat yaptı.
“Aksaray Kamyon Fabrikamızın 30. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz”
Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü ve Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Aksaray Fabrikası’nın 30. yılı vesilesiyle Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’nin en büyük kamyon üreticisi olduğunu vurguladı:
“Mercedes-Benz Türk olarak Aksaray Kamyon Fabrikamızın 30. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çeyrek yüzyıldan fazla süredir yatırımlarını sürdüren ve bugüne kadar toplam 232.256 adet kamyon ve çekici üreten fabrikamızda hâlihazırda işçi ve memur 1.800 kişi istihdam ediyoruz. Bölgenin en büyük işverenlerinden biri olarak bu özelliği ile fabrikamızın sadece Aksaray’a değil, Türkiye ekonomisine katkı sağladığını bilmenin gururunu yaşıyoruz.
Fabrikamız teknolojisi, mühendisliği, üretim süreçleri ve kadrosuyla Türkiye’de kendi alanında standartları yukarı çekmektedir. Bugün yaptığımız işlere, başardıklarımıza baktığımızda Mercedes-Benz Türk ailesinin, her bir ferdinin birlikte üreten, geliştiren çalışmalarını görüyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımızla her geçen gün gelişerek büyümekteyiz ve daha iyisini yapmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”
“Türkiye’ye ve Türk insanına inanıyoruz”

Prof. Dr. Frank Lehmann
Prof. Dr. Frank Lehmann

Mercedes-Benz Türk Kamyon Üretim Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann ise şunları kaydetti: “30 yıldır Aksaray’da ilklere imza atan ve rekorlar kıran fabrikamızın başarı hikâyesi devam ediyor. 1986 yılında yıllık 85 adet kamyon üretimi ile imalata başlayan fabrikamızda Eylül sonunda 100.000’inci çekicimizi banttan indirdik. Ayrıca 113 milyon Avro’luk yeni yatırımla fabrikamızda oluşturacağımız yeni tesisler ve üretime dâhil edeceğimiz yeni makine ve ekipmanlar ile üretim kapasitemizi ikiye katlayacağız. Yeni yatırım programı, Aksaray Fabrikası için yeni bir sayfa anlamına geliyor. Aksaray Kamyon Fabrikası teknik donanımı, bilgi seviyesi, tecrübeli yöneticileri ve çalışanlarıyla daha fazlasını yapmaya hazır. Mercedes-Benz Türk olarak biz Türkiye’ye ve Türk insanına inanıyoruz.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu