OTOMOTİV DÜNYASI

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları Can Dostları Hareketi

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları işbirliğinde yürütülen Can Dostları Hareketi projesinde öğretmenlere yönelik düzenlenen İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması sonuçlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları arasında imzalanan işbirliği protokolüyle Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen “Can Dostları Hareketi projesi”, ilkokul 4. sınıf öğrencileri, veliler ve servis şoförlerinde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. Projenin birinci adımında ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılmaktadırlar. İkinci adımda, bu öğretmenler kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarmaktadırlar. Destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar Türkiye genelinde 5552 öğretmene eğitim verilmiş, bu öğretmenler aracılığıyla da 184 bin öğrenciye, 368 bin veliye ve 9 bin servis şoförüne doğrudan ulaşılmıştır.

Projenin 2016-2017 eğitim öğretim yılı uygulamaları 01-03 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen öğretmen eğitim semineriyle başlamıştır. Adana, Ankara, Artvin, Aydın, Burdur, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Mersin, Niğde, Ordu ve Sivas illerinden 75 okulda öğrenciler ve velilere yönelik etkinlikler eğitim öğretim yılı boyunca devam etmiştir.

İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması Sonuçlandı
Projenin sınıf içi uygulamaları sırasında trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda başvurulan yöntem ve uygulamaları yaygınlaştırmak ve diğer sınıf öğretmenlerini teşvik etmek amacıyla öğretmenler arasında İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışması düzenlenmiştir. Projeyi okullarda birebir uygulayan öğretmenler, geliştirdikleri yeni ve farklı materyaller ve uygulamalarla yarışmaya başvurmuştur. 14 Nisan 2017 tarihine kadar alınan 23 başvuru, 17 Mayıs 2017 tarihinde, proje ortağı kurumların temsilcileri ve bağımsız akademisyenden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilmiştir.

Değerlendirme sonucunda, Konya İbrahim Hakkı Konyalı İlkokulu’ndan İbrahim KIRDI, okul koridor ve bahçesi donatım uygulaması, güvenli bisiklet sürüşü ile ilgili bilgilendirici afişler, tişort tasarım yarışması ve elektronik tabela oyunu uygulaması ile birinci olmuştur. İzmir, Kıbrıs Şehitleri İkokulu’ndan Burcu HASRA ise öğrenci velilerini projeye dahil etmek için gerçekleştirdiği uygulamalar, maket sergisi, ışıklı trafik şemsiyesi ve öğrenciler tarafından gerçekleştirilen kamu spotu uygulaması ile ikinci olmuştur. Mersin ili, Tarsus ilçesi Atatürk İlkokulu’ndan Tuğba ATAK da “Trafik elçileri” isimli projesi ile birçok paydaş ve kamu kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği farkındalık yürüyüşüyle üçüncü olurken, Konya ili, Sıraç Aydıntaşbaş İlkokulu’ndan Yusuf Ziya TER de öğrencileri için geliştirdiği güvenli bisiklete binme konulu uygulamaları ile mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu