OTOMOTİV DÜNYASI

Otomotivde Ege’nin dünya markası, ihracatta altı kıtada 100’den fazla ülkeye ulaşıyor

Otomotiv tedarik sanayinde 66 yıldır hizmet veren İzmirli İnci Holding, ihracatta altı kıtada 100’den fazla ülkeye ulaşıyor. Dünyada otomotiv devi şirketlere akü ve jant sağlayan İnci Holding, 2018’i hedeflerinin üzerinde bir büyüme ile kapatmayı planlıyor.

İnci Holding, Manisa’da altı fabrikada gerçekleştirdiği akü ve jant üretiminin yüzde 63’ünü 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Üç yıldır global akü üreticisi Japon GS Yuasa ortaklığıyla yola devam eden İnci GS Yuasa’nın Venezuela pazarına girmesiyle İnci Holding’in Ege’den yaptığı ihracat altı kıtaya ulaştı.

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, 66 yıldır Türk sanayii için üreten şirketin geleceğe güvenle baktığını söyledi. Gök, “Holding çatısı altında dokuz şirketimiz, 2 bin 700 çalışanımızla otomotiv sektöründe çarkın güçlü parçalarından biriyiz. Üç şirketimiz Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında. Üretimimizin yüzde 63’nü ihraç ediyoruz. Şu anda Ege’nin İnci markalı akü ve jantları altı kıtada araçlarda güvenle kullanılıyor. İnci artık Ege’den çıkıp okyanusları aşan bir dünya markası” dedi.

Büyüme hedefini aştık

Aile şirketlerinde kurumsallaşmanın önemine değinen Neşe Gök, İnci Holding’de bayrağı devralan üçüncü kuşağın kararlı ve istikrarlı adımlarla hedeflere ilerlediğini kaydetti. Gök, “Son 10 yılda ortalama yüzde 14 büyüdük. 2018 gibi zorlu bir yılı beklentimizin üzerinde bir büyüme ile kapatacağız. Gelenekleri kurallarla bütünleştiren aile şirketleri başarılı ve uzun ömürlü oluyor. Biliyoruz ki ürettiğimiz her kalemde, Türkiye ekonomisinin yarınlarına uzanan yolun taşlarını döşüyoruz” diye konuştu.

Yeni yatırımlar yolda

Neşe Gök, Manisa’da geçen yıl temeli atılan İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikasının 2019’un ilk çeyreğinde hizmete gireceğini kaydetti. Gök, 120 milyon TL yatırım bedeliyle kurulan fabrikanın devreye girmesiyle yıllık akü üretim kapasitesinin 7 milyon adete ulaşacağını vurguladı. Yılda 12 milyon adet jant üretim kapasitesine sahip Maxion İnci Jant Grubu’nda ise gündemin akıllı fabrikalar olduğunu belirten Gök, “Dünyanın en büyük jant üreticisi Brezilyalı Maxion Wheels’le ortak faaliyet gösteren şirketimizin Manisa’daki fabrikalarında dönüşüm başladı. Maxion İnci Alüminyum 2023’de, Maxion İnci Jant Grubu’nun tamamı 2030’da akıllı fabrikalara dönüşecek” dedi.

İnci Holding’in 2023 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir ve karlı büyüme planları için uluslararası yatırımların da gündemde olduğunu ifade eden Neşe Gök, uluslararası iş birliği fırsatlarını takip ettiklerini bildirdi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu