GÜNCEL

Dünyanın ilk ve tek Mobil Güvenlik Sistemi

Yüzde 100 yerli üretim olan ve Türk mühendislerin geliştirdiği dünyanın ilk ve tek akıllı devriye sistemleri; trafik kazaları ve hız ihlal oranlarını büyük ölçüde azaltıyor.

MOBİL GÜVENLİK SİSTEMLERİ İLE HIZLI TAKİP, HIZLI MÜDAHALE
İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen, ulusal ve uluslararası pazar liderlerini bir araya getiren Intertraffic İstanbul 2017 Fuarı’nda büyük ilgi gören Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol, mevcut güvenlik sistemlerinden farklı olarak mobilite özelliği ile öne çıkıyor. Dünyada güvenli şehir teknolojileri alanında mobil devriye dönemini başlatan Ekin Patrol, devriye gezen polis, jandarma ve itfaiye araçları üzerine tepe lambası şeklinde yerleştirilerek sabit sistemlerin yetersiz kaldığı alanlarda yüz-plaka tanıma ve hız-ihlal tespitleri yapabiliyor. Araç girişinin uygun olmadığı noktalara ise bisiklet ve motosikletler üzerine yerleştirilen Ekin Bike Patrol ile ulaşılıyor.

‘PATROL’ İLE ŞEHİRLERDE TAM GÜVENLİK
Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin geliştirdikleri mobil güvenlik sistemleri Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol’ü şu sözlerle anlattı:

“Güvenlik ve asayiş günümüzün en önemli sorunlarından. Akıllı güvenlik sistemleri ile kontrol edilen kentlerde suç ve ihlal oranlarının düştüğünü görüyoruz. Sabit sistemler ya da mobese kameraları elbette olmazsa olmaz ancak terör ve asayiş olaylarının küresel çapta boyut değiştirdiği günümüzde bunlar yeterli değil. Sabit sistemlerin erişim alanları ya da kör noktaları hesap edilerek gerçekleştirilen daha komplike ihlal ve eylemlerin önüne geçmek için mobil sistemler ile güçlü destek sağlamak gerekiyor. Ekin Patrol’ü bu değişimi göz önünde bulundurarak tasarladık. Ekin Patrol polis, jandarma, itfaiye gibi araçlar üzerine tepe lambası olarak yerleştiriliyor. Aracın farklı yerlerine ya da bagajına ekstra donanım kurmaya gerek olmadan kullanılan Ekin Patrol, mevcut kent güvenlik sistemine akıllı şekilde entegre olarak çalışabiliyor. Ürün 360 derece görüş alanında bulunan plaka ve yüzleri hareket halindeyken tanıyabiliyor, hız ve park ihlal tespiti yapabiliyor. Yüksek teknolojili bu mobil denetleme sistemi ile, görevde olan her araç kısa sürede tespit ve tarama yapabilen akıllı devriyelere dönüşüyor.

Sabit sistemlerin kontrol edemediği veya otomobillerin giremediği alanlarda hız ihlal ve plaka tespiti yapabilen bir çözümümüz de var: Ekin Bike Patrol. Bisiklet ya da motosiklet gibi araçlara kolayca monte edilebilen Ekin Bike Patrol ile erişime kısıtlı mekanlarda ihlal tespiti ve tarama yapmak mümkün.”

KENT GÜVENLİĞİNE MOBİL EKİN ÇÖZÜMLERİ
Ekin’in mobil çözümleri ile hareketli ya da park halindeki tüm araçların plakaları otomatik olarak algılanabiliyor. Patroller, veri bankası ile anlık bağlantı kuruyor, şüpheli bir durum söz konusuysa alarm veriyor. ‘Gerçek zamanlı yüz tanıma’ yapabilen mobil güvenlik sistemleri Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol, görüş alanlarında bulunan insan yüzlerini video görüntüler üzerinden anında kayıt altına alarak veri bankasına aktarıyor ve aranan kişilerin yüksek doğruluk oranıyla tespit edilmesine imkan tanıyor. Ekin Teknoloji’nin geliştirdiği kent güvenlik sistemleri hem video tabanlı olmaları, hem takip avantajı sunmaları, hem de şüpheli durumlara hızlı müdahaleye olanak tanımaları ile fark yaratıyor.

ÖDÜLLÜ EKİN DÜNYA KENTLERİNDE FAALİYET GÖSTERİYOR
İstanbul merkez olmak üzere, New York, Stuttgart, Abu Dabi, Ankara, Bakü ve Dubai’de ofisleri bulunan Ekin Teknoloji, 6 ülkede faaliyet gösteriyor ve güvenli şehir teknoloji ürünlerinin yüzde 90’ını yurt dışına satıyor. Dünyada 500’ün üzerinde kontrol merkezi, 14.000 şehir izleme sistemiyle faaliyetlerine devam eden şirket, Azerbaycan’da Bakü dahil 8 şehrin, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de Abu Dhabi merkezli tüm güvenlik sistemlerinin mimarı. Türkiye’de 40 farklı şehrin güvenlik sistemlerini yöneten Ekin yakın zamanda ABD pazarına da girmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en prestijli yarışmalarında, öncü ürünleri Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol ile üst üste ‘Stevie Awards Best New Product-Bronze’ ödülünü kazanan Ekin, 2014’te New York’ta düzenlen Dünya Teknoloji Ödüllerinde (WTN) Google Glass, Linkedin gibi dünya devlerinin yanında yer alarak 5 finalistten biri oldu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu