DAFMANŞET

DAF, 2023 yılında yeni nesil kamyonlarıyla “Ödül Rekoru” kırdı

2023 yılı DAF için araç verimliliği konusunda birbiri ardına ödüllerin kazanıldığı bir yıl olarak tarihe geçiyor.

DAF, Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ modellerinden oluşan Efficiency Champion serisini piyasaya sürüyor. Kamyonlar hem PACCAR MX-11 hem de MX-13 motor seçenekleri ve farklı kabin varyasyonları ile satışa sunulacak.

Kapsamlı bir çoklu testin ardından sektör lideri düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyonları ile Yeni Nesil DAF XF 450, Almanya’da sektörün öncü dergileri VerkehrsRundschau ve Trucker tarafından 2023 yılının Yeşil Kamyonu (Green Truck 2023) seçildi.
Bu testin hemen ardından sektördeki bir diğer ünlü Alman dergisi olan Truck & Trailer Welt tarafından gerçekleştirilen European Truck Challenge karşılaştırma testinde XF 450 bir kez daha en düşük birleşik yakıt ve AdBlue tüketimi ile en uygun işletme maliyetlerine sahip olduğunu kanıtladı.
Geçtiğimiz ay da Alman yayın kuruluşu Transport tarafından European Transport Award for Sustainability‘ye layık görülen XF 450, Yeni Nesil DAF kamyonlarının benzersiz verimliliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Efficiency Champion

Bu etkileyici başarıları kutlamak adına DAF, Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ modellerinden oluşan Efficiency Champion serisini piyasaya sürüyor. Kamyonlar hem PACCAR MX-11 hem de MX-13 motor seçenekleri ve farklı kabin varyasyonları ile satışa sunulacak.
Her Efficiency ChampionDAF Digital Vision System (aynalar yerine kameralar) ve optimum verimlilik için tasarlanmış spoyler, etekler, çamurluklar ve hava iletimli özel bir taban plakası içeren kapsamlı bir aerodinamik paket de dahil standart olarak birçok yakıt verimliliği özelliği ile donatılacak. Efficiency Champion‘da ayrıca düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, standart olarak Tahmini Hız Sabitleyici ve güçlü PACCAR MX motor freni de yer alıyor.
Son derece düşük ağırlığı ve Uyarlanabilir Hız Sabitleyici gibi gelişmiş yerleşik sistemleriyle birlikte Efficiency Champion, taşımacılık verimliliğinde standartları yeniden belirliyor.

Yeni motor yazılımı verimlilik daha da optimize edildi

Halihazırda teslim edilmiş olan tüm Yeni Nesil DAF araçlarında güncelleme olarak da kullanılabilen yeni nesil motor yazılımı sayesinde verimlilik daha da optimize edildi.
Yeni yazılım sadece motorun sessiz ve dengeli çalışmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda DAF’ın tahmini bakım işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlayan çevrimiçi filo yönetim platformuna gelecekte yapılacak eklemelerde kullanılmaya da hazır hale geliyor. Bu sayede kamyon, ana merkezi ve bayisi ile sürekli iletişim halinde olarak maksimum araç kullanılabilirliğini sağlamak için proaktif veya gerektiğinde önleyici bakım önerisinde bulunabiliyor.

En uygun otoyol ücretleri

Efficiency Champion‘ın optimum verimliliği ve düşük CO2 emisyonları sayesinde bu araçlar altı yıla kadar CO2 Class III olarak sınıflandırılabilir, böylece geleneksel güç aktarma organlarına sahip araçlar için Almanya’da uygulanan en uygun otoyol geçiş ücretlerine tabi olur. Bu da kilometre başına 1,6 sente varan otoyol ücreti tasarrufu anlamına gelir.
Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağ (HVO)
DAF XD, XF, XG ve XG+ Efficiency Champion ayrıca Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağ (HVO) ile çalışabilecek şekilde donatılmıştır. Bu yeni nesil biyoyakıtlar CO2 emisyonlarında %90’a varan azalmalar sağlayarak DAF’ın Yeni Nesil araçlarının düşük karbon ayak izine önemli bir katkıda bulunur.
Ultra modern ADAS sistemleri Yeni Nesil DAF XD, XF, XG veya XG+ Efficiency Champion siparişi verenler, kamyonlarını 2024 yılında teslim alacak. Bunun anlamı, sürücüye yardımcı olmayı amaçlayan Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemlerinin (ADAS), Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi, Drive off assist, DAF Side & Turn Assist, Speed Limit Recognition ve Şeritten Ayrılma Uyarı Sisteminin en güncel sürümleri de dahil standart olarak sunulmasıdır.
Lowest TCO
DAF Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bart Bosmans, “Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG+’ın her biri kendi segmentinde tartışmasız verimlilik şampiyonudur. DAF Transport Efficiency felsefemize uygun olarak Efficiency Champion kamyonlarımız bu alandaki lider konumumuzu bir kez daha kanıtlıyor. Bu son derece verimli modeller, her operatöre en düşük yakıt tüketimi maliyetlerini ve en uygun otoyol ücretlerini sağlıyor.” ifadelerinde bulundu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu