GÜNDEMMANŞET

Almanya TIR şoförü ve otobüs şoförü arıyor

Nitelikli Göçmenlik Yasası’nın onaylandığı Almanya’da Türkiye dahil tüm dünyadan insanlar Almanya’ya davet edilerek iş ve yüksek yaşam standartlarıyla birlikte vatandaşlığa başvurma imkanı da vaadediliyor.

Nüfus yapısı hızla yaşlanan ve deneyimli çok sayıda elemanın emekliğe ayrıldığı Almanya’da birçok nedene bağlı olarak gelişen iş gücü açığı, farklı sektörlerde üretimi sekteye uğratıyor. Bu kapsamda 1960’larda mavi yakalı göçmenlere kapılarını açan Almanya, şimdilerde “nitelikli iş gücü açığını kapatmayı” hedefleyen ‘Nitelikli Göçmenlik Yasası’nı onayladı. Almanya’daki işveren ile Türkiye dahil tüm dünyadan işçileri bir araya getiren bir platformun Kurumsal İletişim Müdürü olan Ertuğrul Uzun, “Almanya’da keşfedilmemiş büyük bir iş potansiyeli var. Her iki işletmeden biri işçi sorunu yaşıyor” dedi.

Hükümet Nitelikli Göçmenlik Yasası’nı onayladı

Avrupa‘nın en büyük, dünyanın 4. büyük ekonomisine sahip Almanya’da nitelikli iş gücü açığı başta üretim ve hizmet olmak üzere birçok sektörde krize yol açtı. Düşük doğum oranı, gitgide yaşlanan nüfus ve pandemi sürecinde yurtdışından eleman girişinin kesilmesi gibi birçok neden, kalifiye eleman sorununu daha da arttırdı. Bu durum ülkedeki işletmeleri de zor duruma sokuyor.

Alman Ticaret ve Sanayi Odaları (DIHK), Almanya’da her iki işletmeden birinin şu anda bile boşalan iş yerlerini doldurmakta zorlandığını açıkladı.

Öyle ki Ekim 2022’de Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın hazırladığı videoda, insanlar Almanya’ya davet edilerek iş ve yüksek yaşam standartlarıyla birlikte vatandaşlığa başvurma imkanı da vaadedildi. Son olarak da hükümet, “nitelikli iş gücü açığını kapatmayı” hedefleyen Nitelikli Göçmenlik Yasası’nı onayladı.

Mühendis, yazılımcı, pedagog, şoför, tesisatçı aranıyor

Ertuğrul Uzun, ”Almanya’da 1,8 milyon elemana ihtiyaç var. 2030 yılına kadar açığın 3 milyonu bulması bekleniyor. Şuanda pek çok alanda acil işe alım yapılması gerekiyor.

İlk 10 meslek grubu ise şöyle: Sosyal pedagog (20.578), Çocuk bakıcı, eğitmen (20.456), Hasta bakıcı (18.279), Tohumlama elektrik uzmanı (16.974) Hemşire (16.839), Tesisatçı, Yazılımcı (13.638), Fizik tedavi uzmanı (12.080), Tır şoförü veya otobüs şoförü (10.562), Kamu sektörü (11.186).

Bu meslek gruplarının yan ısıra inşaat sektöründe kalifiye ustalar ve her alan ve branşta mühendisler aranıyor. Bu rakamlar sadece ulusal iş kurumuna iletilen rakamlardır. İşverenler, yurtdışından gelecek personelin vize, ev bulma, uçak bileti, dil kursu dahil tüm yasal prosedürleriyle ilgileniyor. Biz de sistem aracılığıyla 2025 yılı sonuna kadar 35 bin kişiyi Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için götürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu