LASTİK

Continental’ın Tedarik Zinciri Sürdürülebilirliğine Tam Not!

Kâr amacı gütmeyen uluslararası kuruluş CDP (Carbon Disclosure Project) iklim değişikliğini azaltmaya yönelik örnek çalışmalarından dolayı Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental’e art arda beşinci kez en yüksek notu verdi.

Continental, kaynakları koruyan ve hayati önem taşıyan iklim değişikliğini azaltma hedeflerine ulaşmada etkili olan daha sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturma çalışmalarıyla bu notu almaya hak kazandı.

Continental, 2022 yılında hayata geçirdiği tedarik zincirindeki emisyonları azaltmaya yönelik önlem ve strateji faaliyetleri nedeniyle uluslararası kâr amacı gütmeyen kuruluş CDP tarafından verilen en yüksek notu (tedarikçi katılım notu) art arda beşinci kez aldı. Continental, 2022 yılında bu alandaki taahhütlerinden dolayı CDP’nin en yüksek notu verdiği şirketler arasında ilk yüzde 8’lik dilime girmeyi başardı. Continental’in köklü iyileştirmeler elde etmek için tedarikçileriyle yakın çalışma konusundaki bütünsel yaklaşımı da büyük takdir topladı.

Çalışmalarını en geç 2050 yılına kadar tamamen sürdürülebilir tedarik zincirleri hedefine ulaşmak için sürdürdüklerinin altını çizen Continental Lastikleri Sürdürülebilirlik Müdürü Claus Petschick, “Daha yüksek verimlilik ve daha düşük emisyonlar hedefliyoruz. CDP’den bir kez daha en yüksek notu almak, şirketimiz içinde ve dışında oluşan emisyonlarımızı daha da azaltmak yolunda ilerlediğimizin kanıtı” dedi.

Dijital teknoloji ve hassas veri yönetimi şeffaflık sağlıyor

Continental, bütünsel bir yaklaşımla doğal kauçuğun karmaşık ve parçalanmış tedarik zincirlerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Şirketin taahhüdü, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) iş birliğiyle çiftçileri eğitmekten en son dijital teknolojileri kullanmaya ve doğal kauçuk için alternatif kaynaklar üzerine araştırma yapmaya kadar uzanıyor.

Tedarikçilerinin sürdürülebilirlik performansını değerlendirebilmek için 2017 yılından bu yana Continental, şirketlere ve küresel tedarik zincirlerine hizmet veren dünyanın önde gelen sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşu EcoVadis ile çalışıyor. Tedarikçi seçiminde sorumluluk ve yükümlülüklerin açık ve net olması, çevresel risklerin ve emisyonların yanı sıra sosyal ve insan hakları risklerinin de en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Continental, 2030 yılına kadar lastik üretiminde yalnızca sorumlu bir şekilde tedarik edilen doğal kauçuk kullanmayı hedefliyor.

İklim değişikliğinin azaltılması alanında lider

Continental, 10 yılı aşkın bir süredir iklim korumayla ilgili verilerinin CDP tarafından değerlendirilerek yıllık olarak raporlanmasına ve açıklanmasına katkıda bulunuyor. Şirket, tedarik zinciri alanında aldığı en yüksek puana ek olarak, iklim koruma alanında “A-” derecesi ile liderlik konumuna yükseldi. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, değerlendirmeye katılan şirketlerin yalnızca yüzde 1,5’ine bu ayrıcalığı tanıdı. Sürdürülebilir su yönetimi alanında Continental, bir önceki yılki performansını koruyarak bir kez daha “B” derecesini aldı.

Toplamda dünya genelinde 13.000 üzerinde kuruluş incelendi. Analiz, şirketlerin kurumsal yönetişim ve şirket dışında üretilen emisyonlarını, dolayısıyla tüm ürün döngüsü (Kapsam 3 emisyonları) ve tedarik zinciri yönetimine dair sunduğu verilere dayanıyor. CDP özellikle, çevresel risklerin ve emisyonların nihai olarak en aza indirilebilmesi amacıyla değer zincirleri boyunca ölçülebilir hale getirilmesine yardımcı olan strateji ve önlemlere odaklanıyor.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu